TikTok - na czym polega jego fenomen?

TikTok - na czym polega jego fenomen?

calendar

2021-11-30

TikTok – na czym polega jego fenomen?

TikTok to aplikacja mobilna, o której śmiało można powiedzieć, że jest aktualnie jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. Jej główną funkcjonalnością jest możliwość wysyłania bardzo krótkich filmików na dowolny temat, korzystając przy tym z masy dodatkowych filtrów VR, specjalnych efektów oraz ogromną bazę utworów muzycznych. Użytkownicy TikToka mogą tworzyć i udostępniać materiały przeróżnej treści – od wyznań, poprzez występy taneczne i muzyczne, po zabawne, wyreżyserowane scenki.

Historia TikToka, czyli skąd on się wziął?

W 2017 roku, chińska firma ByteDance przejęła popularną w Europie i Stanach Zjednoczonych konkurencyjną aplikację musical.ly. W sierpniu 2018, z połączenia musical.ly z autorskim produktem azjatyckiej firmy, czyli Douyin, powstał właśnie TikTok. Ciekawostką jest fakt, że Douyin cały czas działa równolegle, a obie aplikacje wyglądają i działają prawie identycznie. Powodem takiego stanu rzeczy jest cenzura chińskiego rządu, przez którą Douyun został nieco okrojony i przystosowany do lokalnego prawa. W Chinach TikTokjest zakazany, dlatego na tym azjatyckim rynku działa właśnie Douyun.

Dlaczego TikTok jest tak popularny?

Według danych z lipca 2021 roku TikToka posiada obecnie 3 miliardy osób, a setki milionów z nich używa aplikacji na co dzień. Co sprawia, że TikTok jest tak bardzo popularny?

Według specjalistów głównych przyczyn zainteresowania aplikacją należy doszukiwać się w ogromie informacji, na jakie narażony jest codziennie mózg użytkowników Internetu. TikTok, swoją krótką wizualno-muzyczną zawartością wpisuje się w obecne zapotrzebowanie na dynamiczną i krótką rozrywkę. Co więcej, użytkownicy są stale zachęcani atrakcyjnym i łatwo dostępnym materiałem rozrywkowym, oglądają go coraz więcej i ostatecznie sami, przekonując się o łatwości tworzenia, dokładają swoją cegiełkę do zawartości platformy.

Najpopularniejsze treści na TikToku

Dla wielu użytkowników tej aplikacji to przede wszystkim miejsce, w którym mogą zaprezentować swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz aktorskie. Stale pojawiają się nowe filmiki z układami tanecznymi, poradnikami oraz wyzwaniami. Jakie materiały dominują w aplikacji?

  • lip-sync – udawany śpiew pod wybrany z bazy utwór muzyczny,
  • transition – przejścia, powstające w wyniku montażu nagrań z przedniej oraz tylnej kamerki telefonu,
  • stand-up – krótkie występy mające na celu rozśmieszenie widza,
  • tutorial (DIY) – poradnik dotyczący wykonania konkretnej czynności, najczęściej makijażu itp.
  • live – nagranie „na żywo”, znikające po zakończeniu transmisji.